KRANIOSAKRÁLNÍ TERAPIE

Kraniosakrální terapie (z angl. CranioSacral Therapy, zkratka CST) je jemná manuální metoda testování a léčby celého těla. Její název je určen podle názvu systému, se kterým pracuje, a tím je kraniosakrální systém – hlavní fyziologický systém těla. Rozprostírá se od lebky (cranium), přes páteř dolů ke kosti křížové (sacrum) a kostrči. Kraniosakrální systém tak obsahuje všechny kosti lebky, dále membránu tvrdé pleny (dura mater), mozkomíšní tekutiny, systémy, které řídí pohyb tekutin a ze všech kostí, které se připojují k membránám a kloubů a švů, které tyto kosti vzájemně propojují. Zjednodušeně řečeno – kraniosakrální systém zahrnuje mozek, páteřní míchu a veškeré související struktury v těle.

CST je založena na myšlence, že každé tělo pacienta obsahuje informace potřebné k odhalení příčiny jakéhokoliv zdravotního problému. Terapeut komunikuje s tělem, aby tyto informace získal a pomáhá podpořit pacientům vlastní samoozdravný proces. Využitím velmi mírného tlaku a  palpace testuje terapeut volnost pohybu a rytmu mozkomíšní tekutiny pulzující uvnitř membrán. Technikami této metody je pak schopen kraniosakrální systém harmonizovat a vracet celý tento systém do rovnováhy, čímž se navracejí do své rovnováhy i všechny ostatní systémy těla. CST představuje holistický komplexní pohled na člověka – DUCH – DUŠE – TĚLO. Jejím největším přínosem je tedy její CELISTVOST.

INKA JAKIMOVÁ

KRANIOSAKRÁLNÍ TERAPEUT

Kraniosakrální terapii můžete absolvovat každou první sobotu v měsíci v Dětském centru Smečky, Ve Smečkách 3, Praha 1.

Vždy od 9.00 do 13.00 hodin. Rezervace na tel. +420 720 395 407.

Více informací najdete také na stránkách www.kranio-ostrava.cz

Vždycky, když někdo ke mně přijde poprvé, zeptám se ho, jestli přichází s konkrétním záměrem nebo problémem, anebo jestli vyčká, co se objeví během terapie, co samo vypluje na povrch, aby se projevilo. Naprostá většina volí druhou možnost, neřeknou nic konkrétního a nechají vyplynout to, co je připraveno k řešení. Dodnes nevím, jestli je to projevem jejich zvědavosti, nebo jestli mě napoprvé chtějí vyzkoušet – hm, tak se ukaž, jestli to funguje tak, jak říkáš, a jestli objevíš moje tajné komnaty… :o)  No, a já je objevím, protože jejich tělo mi o nich řekne. Někdy si o nich povídáme a vzniká tak mezi námi velmi křehký a důvěrný vztah. Často se mi stává, že si povídáme o věcech, které nikdy nikomu jinému neřekli. Velmi si vážím této důvěry. Nikdy neposuzuji ani nehodnotím nic z toho, co se děje – ať už pod mýma rukama anebo v interakci mezi mnou a klientem. Vždy vytvářím maximálně láskyplné podpůrné pole a prostředí pro to, aby mohlo být trauma a utrpení rozpuštěno, pokud se projeví. Nic není špatně. A každý z nás žijeme tak, jak v daný moment umíme a můžeme.

O kraniosakrální terapii toho najdete na internetu mnoho, proto zde nebudu rozepisovat to, co je stokrát zkopírované z jedné stránky na jinou. Neznám u nás povolanějšího člověka, který by o kraniosakrální terapii věděl více – a tím člověkem je Radek Neškrabal, který se věnuje CST téměř dvacet let. V prosinci 2015 byl hostem v pořadu DušeK u Jaroslava Duška. Jejich povídání o kraniosakrální terapii máte zde na videu, v celé, nezkrácené podobě. Užijte si to! Je to nádhera :o)

Já mám to veliké štěstí, že se Radek Neškrabal stal mým průvodcem a učitelem a je mojí velkou inspirací nejen jako vynikající kraniosakrální terapeut, ale také jako člověk. Děkuji za všechnu tu lásku a trpělivost, s jakou provází své praktikanty cestou poznání.

Inka Jakimová

Prohlášení o cookies
Tyto stránky používají soubory cookies k analýze návštevnosti a zajištění maximální kvality služeb. Pokračováním prohlížení těchto stránek dáváte na vědomí svůj souhlas. Děkujeme.